ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INVALDITETOM KROZ PROFESIONALNU REHABILIZACIJU
U uvodu u rubriku " ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INVALIDITETOM " objasnili smo što je Zavod za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (u daljnjem tekstu OSI) te na vještačenje koja je jedna od djelatnosti ZOSI-a .U ovom dijelu osvrnuti ćemo se na
1,Profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom na otvorenom tržištu rada , kroz zaštitne radionice te u tvrtkama koje provode socijalno poduzetništvo . 2. Isplata poticaja poslodavcima u svrhu zapošljavanja osoba s invaliditetom.
1. Profesionalna rehabilitacija i zapošljavanje osoba s invaliditetom
Profesionalna rehabilitacija oblik je osposobljavanja osoba koje su zbog smanjene ali očuvane radne sposobnosti ostvarile pravo na profesionalnu rehabilitaciju ili invalidsku mirovinu. Drugi uvjet za ostvarivanje profesionalne rehabilitacije jest nastanak smanjenja radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnost kao posljedicu ozlijede izvan radnog odnosa ili bolesti, te ukoliko osoba ispunjava uvijete propisane mirovinskim sustavom u svrhu ostvarivanja prava na invalidsku mirovinu .
Profesionalna rehabilitacija se može primjenjivati kod zapošljavanja osoba s invaliditetom na otvorenom tržištu , u zaštitnim radionicama kao i u socijalnom poduzetništvu . O spomenutim oblicima zapošljavanja osi-a biti če riječi u trećem članku na navedenu temu .
2. Poticaji u svrhu zapošljavanja osoba s invaliditetom
Kada govorimo o poticajima od strane ZOSI – a u svrhu zapošljavanja osoba s invaliditetom važno je napomenuti da su namijenjeni poslodavcima (tvrtkama) koje zapošljavaju osobe s invaliditetom. Pravo na poticaje od strane ZOSI – a imaju poslodavci koji su na otvorenom tržištu rada, osobe s invaliditetom koje koje su se odlučile na samozapošljavanje (o samozapošljavanju OSI – a bit će napisan poseban članak) te zaštitne i integrativne radionice (ovaj oblik zapošljavanja provode tvrtke koje su u sustavu socijalnog poduzetništva o tome ćemo također pisati kasnije). Spomenute novčane naknade trebale bi potaknuti poslodavce na zapošljavanje osoba s invaliditetom, te im tijekom zaposlenja osigurati kvalitetnu prilagodbu radnog mjesta te kvalitetan pristup radnom mjestu (uklanjanje arhitektonskih barijera i slično) . Osim spomenute profesionalne rehabilitacije u svrhu zapošljavanja OSI – a zavod za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom u svom djelokrugu ima vođenje poslodavaca te evidencije zapošljavanja osoba s invaliditetom (kvote) te izdavanja uvjerenja o utvrđenom invaliditetom u odnosu na rad, a što je iznimno važan preduvjet za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu.
O zapošljavanju osoba s invaliditetom na otvorenom tržištu rada , u zaštitnim radionicama te kroz socijalno poduzetništvo i samo zapošljavanje biti će riječi u drugom dijelu .
O invalidskoj mirovini i kako se ista ostvaruje biti će riječi u nekom od slijedećih članaka .
MI MOŽEMO RADITI UREDSKE POSLOVE AKO NAS SE ZA TO OSPOSOBI I PRUŽI PRILIKA
MOŽEMO RADITI NA ODRŽAVANJU PROSTORA.
MOŽEMO BITI SPISATELJI KORISTEĆI SE POMAGALIMA OVISNO O NAŠEM INVALIDITETU.
NEOVISNO KAKAV JE NAŠ INVALIDITET U KOJU KATEGORIJU INVALIDITETA PRIPADAMO SVATKO OD NAS OSI-A IMA SVOJE VJEŠTINE , ZNANJA , VOLJU I ŽELJU ZA RAD .
Na žalost mnogima je to pravo uskraćeno zbog potrebe za prilagodbom radnog mjesta i ( ili ) načina rada .